
Nie wiesz jak nakleić produkt? Klejenie nie musi być trudne. Zwłaszcza gdy zamówisz sprawdzone i polecane przez nas kleje. Pamiętaj, że klejenie tapet ściennych i fototapet znacząco się różni.
Pierwszą znaczącą różnicą jest materiał, na którym jest wydrukowane zdjęcie lub wzór. Klej do zwykłych tapet ściennych może nie być odpowiedni do klejenia fototapet. Fototapety na podłożu samoprzylepnym nie wymagają dodatkowego kleju.
Kolejnym parametrem jest szerokość fototapety. Standardowa tapeta ma 53 cm szerokości, a fototapeta ma nawet do 150. cm co znacząco wpływa na technikę klejenia, ponieważ źle dobrany klej może zbyt szybko wysychać.
Każda fototapeta przyjeżdża do klienta zapakowana w tekturowych tubach i jest docięta na wymiar. Podczas klejenia tapet najlepiej będzie, jeśli będziesz miał kogoś do pomocy. Pracę musisz zacząć od oznaczenia powierzchni, na której będziesz pracował, a następnie ściana powinna być jednolita, gładka, oraz w jednym kolorze. Jakiekolwiek przebarwienia na podłożu ściennym mogą pozostać widoczne. Wszelkie ubytki należy zaszpachlować.
Bardzo istotnym, ale często pomijanym krokiem jest gruntowanie. Gruntowanie wzmacnia podłoże i sprawia, że tapeta doskonale się trzyma. Jeśli nie zagruntowałeś ściany możesz liczyć się z tym, że fototapeta po pewnym czasie się odklei. Gruntowanie należy zacząć od zabezpieczenia podłogi przed zabrudzeniem. Gruntowanie należy powtórzyć dwa razy, a potem odczekać kilka godzin. Dokładne instrukcje znajdziesz na opakowaniu produktu, ponieważ każdy producent ma zróżnicowane zalecenia.
Do każdej fototapety dołączony jest plan montażu, a każdy bryt jest odpowiednio ponumerowany. Przed tapetowaniem najlepiej jest rozłożyć bryty na czystej i suchej powierzchni i przymierzyć w jaki sposób do siebie pasują. Jeśli wszystko zostało odpowiednio przygotowane zajmij się mieszaniem kleju. Wskazówki znajdziesz na opakowaniu producenta.
Podczas kadrowania pamiętaj, by uwzględnić nierówności na kątach miedzy ścianami i sufitem. Idealnym rozwiązaniem byłoby gdybyś do każdej krawędzi doliczył po 3 cm. Następnym krokiem jest odmierzenie pierwszego brytu na ścianie uwzględniając dołożone 3 cm na każdej krawędzi. Te dołożone nadmiary zaginamy na sufit i ściany obok, by je potem precyzyjnie dociąć nożykiem do tapet. Najważniejszym momentem podczas klejenia jest to byś podczas kładzenia pierwszego brytu na ścianę zachował pion. W tym przypadku pomocna będzie poziomica. Tak położony bryt dociskamy do podłoża wałkiem kierując ruchy od środka na zewnątrz brytu. W przypadku pęcherzyków powietrza usuwamy je za pomocą rakli. Rakla świetnie nadaje się również do dociskania tapety w trudnodostępnych miejscach dla wałka czyli w rogach i na kątach fototapety. Po przyklejeniu fototapety odcinamy nadłożony materiał.
Podczas dokładania kolejnego brytu sprawę ułatwi nam dobrze zagruntowana ściana. Klej nie będzie wsiąkał w ścianę przez co fototapeta będzie się ślizgać i łatwiej będzie nam spasować bryty. Technologia, którą wykorzystujemy pozwala nam wysyłać fototapety docięte na styk, czyli bez zakładek. Jednak ta technika wymaga większej umiejętności klejenia. W przypadku źle położonej fototapety proces schnięcia może powodować powstawanie szczelin. Takie zachowanie się materiału jest naturalne i należy o nim pamiętać. W przypadku kiedy fototapeta zbyt słabo się ślizga po ścianie jest to oznaka, iż brakuje na niej kleju. W takim przypadku należy go dodać za pomocą pędzla uważając na to, by podczas odginania krawędzi nie uszkodzić, nie rozerwać materiału. W przypadku gdy kleju byłoby zbyt dużo, należy go usunąć za pomocą wilgotnej gąbki, a potem mokrej szmatki. W miejscach, które są narażone na mechaniczne uszkodzenia, tj. na kantach drzwi lub okien powinno się odcinać 1 mm od krawędzi. W żaden sposób nie wpłynie to na estetykę wykonania.